אופציה למשלוחים מהיום להיום תוך 3 שעות מרגע ההזמנה

המחירים אינם תקפים ליום האהבה - יש לשאול את המוכרים

ציפור גן עדן – המדריך המלא

ציפור גן עדן (או בשמה השני סטרליציית המלכה) היא פרח נוי שנפוץ בעיקר בגינות נוי. הוא גדל בטבע בדרום אפריקה. ציפור גן עדן גדל על שיח ושמו ניתן לו בעקבות מבנה הפרח המזכיר ציפור. 

את הפרח מחזיק עלה הגביע שנמצא בראש הגבעול. העלה שלו נראה כמו ה"בטן" של הציפור. העלים שלו יוצאים מן הגבעול. נוכל למצוא דמיון בין עליו של ציפור גן העדן לעלי שיח של בננה. מרבית הפרחים ששייכים לחד-פסיגיים באים לרוב בכפולות של שלושה עלי כותרת, שלושה אבקנים וכד'. לציפור גן העדן יש שלושה עלי גביע. צבעם כתום ושלושה עלי כותרת שצבעם כחול הנוטה לארגמן. שילוב זה מעניק לו את המראה המיוחד שלו. שני עלי הכותרת שלו יוצרים צורה של מניפה, הם מחוברים וצבעם כחול.

על מנת לגדול בצורה יעילה שורשו של ציפור גן העדן זקוק לאדמה רוויה מים ובעלת ניקוז ברמה טובה. על מנת שייצאו ממנו פרחים מלאים הוא זקוק לאור שמש מלא. ציפור גן העדן גדל בכל הארץ , חוץ ממקומות כמו עמקים פנימיים.

כל חובב של צמחייה אקזוטית בסופו של דבר מגדל ציפור גן עדן. מה שמייחד את הצמח הזה הוא התכונות הטרופיות הייחודיות שלו, שמושכות את העין, שמפיחות חיים בכל גינה. עם זאת, טיפוח ציפור גן עדן לפוטנציאל הטוב ביותר שלה יכול להיראות כמו משימה מרתיעה עבור חדשים. גננים רבים אינם יודעים כיצד לשמור על רמות הלחות האידיאליות עבור צמח זה, איזה סוג אדמה הוא המתאים ביותר עבור ציפור גן עדן, או כמה פעמים זה צריך להיות מושקה. בפוסט זה, נדון כיצד לגדל את ציפור גן העדן בתנאים אופטימליים ולספק לך כמה טיפים לטיפול בצמח אקזוטי זה.

אזורי גידול טבעיים בעולם 

אזור גידולו של ציפור גן עדן הינו בדרום אפריקה ( בקצה הדרומי ) , באזור כף התקווה הטובה (במזרח שלה) . אלו הם האזורים בהם תנאי האקלים מתאימים לציפור גן העדן : אקלים חמים שנוח לו וגשם לכל אורך השנה. בנוסף , גם באי מדגסקר ובדרום אמריקה , באמזונס. ניתן גם לגדל שיחים במשתלות עם בקרה מתמדת של תאורה וטמפרטורה בדרום אפריקה שהיא גם מקור לפקעות.

בארצות הברית ציפור גן העדן נמכר במיליוני זרים. הוא נפוץ בלוס אנג'לס והפך לסימן ההיכר של העיר.  

ציפור גן עדן היא אחד מסוגי הפרחים האהובים ביותר על הלקוחות הישראלים, ובצדק. מדובר בפרח יפה במיוחד, שמאיר ומכניס צבעים מיוחדים לכל בית וכל חלל בו הוא נמצא. הגודל שלו תופס נוכחות ויכול להפוך כל חדר לצבעוני וחגיגי הרבה יותר.
ישראלים רבים אוהבים להעניק ( ובעיקר לקבל ) זרי ציפורי גן עדן מטופחים ועדינים, אך רבים מהם נתקלים בבעיה של ממש – איך צריך לטפל בהם?

כבר ממבט ראשון אפשר לנחש שהם זקוקים לטיפול מעט שונה מאשר שאר הפרחים שאולי יש לנו בחצר, אז איך עושים את זה?
רגע לפני שאתם מרימים ידיים אנחנו מזמינים אתכם לקרוא את הכתבה שלנו. אספנו לכם את כל המידע שצריך לדעת בנוגע לטיפול נכון בפרחי ציפורי גן עדן, על אילו חלקים בצמח חשוב לשים דגש כדי להבטיח צמיחה מיטבית ועוד.

אז איך לטפל בציפור גן עדן?

1. הטיפול משתנה בהתאם לדרך בה הפרחים מאוכסנים, בזר או בעציץ עם אדמה:

 כמו בכל סוג אחר של צמחים, הטיפול משתנה מאוד בהתאם לדרך האחסון של הפרחים. במידה וקיבלתם או רכשתם זר של פרחי ציפור גן עדן, ללא אדמה, שורשים או עציץ, דרך הטיפול תהיה דומה יותר לדרך שבה הייתם מטפלים בכל סוג אחר של פרחים. במידה ורכשתם או קיבלתם ציפור גן עדן יחד עם שורשיה ועם האדמה, יש להקדיש תשומת לב רבה לאדמה ולוודא שהיא לחה ומלאת מינרלים מספיק שיכולים להחזיק את הצמח האצילי הזה בחיים. השורש הוא הלב של כל צמח, ובמיוחד בצמח שיכול לנסוק לגדלים מרהיבים כל כך כמו ציפור גן העדן.

2. הטיפול משתנה בהתאם לעונות השנה

עונות השנה משפיעות מאוד על פרחי ציפור גן העדן. במידה ואתם מחזיקים בפרחים בעונות הגידול שלהם, תקופת האביב עד הקיץ, חשוב להקפיד על השקיה מרובה ולוודא תמיד כי אדמת הגידול לחה ונעימה. בעונות השנה האחרות ניתן להשקות הרבה פחות, לעיתים רק פעם בכמה שבועות. אם אתם לא בטוחים כיצד העונה שבה רכשתם את הפרחים משפיעה עליכם אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם החנות בעת הרכישה.

3. וודאו כי יש לו מספיק מקום לצמוח לגובה

כל מי שראה בחייו ציפור גן עדן וודאי התרשם מממדי הגובה אליהם הצמח מסוגל להגיע. במקרים מסוימים הצמח יכול להגיע גם לגובה של כשני מטרים! על מנת לאפשר לו להגיע למלא גודלו ולממש את מלוא פוטנציאל היופי והפריחה שלו, וודאו כי אתם ממקמים את הצמח במקום שלא מונע ממנו לצמוח. הימנעו מלהניח את הצמח על השיש מתחת לארונות המטבח שיכולים לחסום אותו, בתוך מדפים ועוד.

4. רססו את העלים בעדינות במים:

הטיפ הזה יעזור לצמח שלכם במיוחד בעונות הקיץ החמות. עליו הגדולים של ציפור גן העדן אוהבים מאוד להיות לחים, לכן חשוב לספק להם את זה. רססו את עליו של הצמח בעדינות במים, חשוב לוודא שהזרם לא חזק מדי על מנת שלא יגרום לנזק לעלים עצמם. תוכלו לווסת את עוצמת המים באמצעות ריסוס דרך בקבוק חומר ניקוי ריק שמילאתם אותו מחדש במי ברז. חשוב לוודא שהשפריצר \ הבקבוק בו אתם משתמשים נקי לחלוטין מכל חומר שהיה בו קודם לפני שאתם הופכים אותו למקור המים לצמח שלכם.

5. וודאו שהוא מקבל אור שמש מלא וישיר:

בדומה למרבית סוגי הצמחים, גם ציפורי גן העדן נהנים וצומחים בצורה המיטבית כשהם מקבלים חשיפה גדולה וישירה לאור שמש. כך הם מקבלים את כל הויטמנים והחומרים שהם צריכים על מנת להתפתח בצורה תקינה. לכן, חשוב להקפיד כי צמח ציפור גן העדן שלכם מקבל כמה שיותר אור שמש, ובצורה ישירה ככל האפשר. מומלץ להניח אותו ליד חלונות גדולים ופתוחים או בכל מקום אחר בבית שבו השמש אוהבת לגעת.

כיצד לגדל את ציפור גן העדן ברמות לחות אידיאליות

ציפור גן העדן היא צמח טרופי ודורשת רמות לחות גבוהות יותר ממה שלחות סטנדרטית בחדר יכולה לספק. חוסר לחות יכול להחליש את הצמח ולגרום להשפעה משמעותית על העלווה שלו.

רמת הלחות האידיאלית המומלצת לציפור גן עדן היא סביב 50-60%, אך באזורים רבים אין רמות לחות גבוהות באופן טבעי.

אחת הדרכים להעלות את רמת הלחות סביב הצמח היא על ידי הנחת מכשיר אדים ליד הצמח. מכשיר האדים ישמור על הסביבה לחה ויעזור לשמור על בריאות העלווה. טריק נוסף הוא לשמור על קערת מים רדודים בקרבת מקום. כאשר המים מתאדים, הם יעלו באופן טבעי את רמת הלחות. אנא הקפידו להחליף את המים מדי יום והימנעו מלתת לאדמה להפוך למים כדי למנוע מחלות פטרייתיות.

זרימת אוויר מבוקרת של לחות היא המפתח לגידול ציפור גן עדן משגשגת. על ידי ביצוע הטיפים לעיל, אתה יכול בהצלחה לשחזר סביבה לחה כדי לשמור על ציפור גן העדן שלך משגשגת.

אילו סוגי אדמה הם המתאימים ביותר לציפור גן העדן

ציפורי גן עדן משגשגות באדמה פורייה, העשירה בחנקן. חנקן חיוני לגדילת צמחים, והוא עוזר לבסס צמחים חזקים ובריאים. לכן, גננים צריכים לשקול להשתמש באדמה עשירה בחומרים מזינים או להכין את האדמה שבה ציפור גן העדן תהיה נטועה. כדאי גם להשתמש בקומפוסט כדי להפוך את האדמה לפורייה יותר.

תכונה נוספת של ציפור גן העדן האידיאלית היא היותה מרוקנת היטב. זה לא אומר שציפור גן עדן זקוקה לאדמה יבשה, אלא לאדמה ששומרת על איזון בריא של לחות. אדמה מנוקזת היטב תגרום לשורשים להירקב, ומים יצטברו בתחתית הצמח. זה יכול גם להוביל למחלות הנגרמות על ידי פטרייה.

הגיע הזמן לשדרג אם הקרקע הנוכחית שלך אינה עומדת בדרישות אלה. אתה יכול לבחור אזוב כבול, ורמיקוליט, או פרלייט, תלוי איזה סוג של ציפורי גן עדן אתה רוצה לגדל בבית. אתה יכול גם לרכוש אדמת עציצים מוכנה מראש המכילה ציפור גן עדן שעשויה להיות אידיאלית למטרות הצמיחה שלך.

ציפורי גן עדן דורשות סט ייחודי משלהן של דרישות גידול, ואדמה היא רק היבט אחד של תנאי הגידול האידיאליים שלהן. אבל ברגע שבחרתם את צמח ציפור גן העדן שלכם ושמתם אותו באדמה הנכונה, מוקדם מדי לתת לשאננות להיכנס. למרות שיש לו הוראות טיפול פשוטות, הוא עדיין דורש את תשומת הלב והידע של גננים כדי לשמור על תנאי גידול אופטימליים.

וזה מוביל אותנו לסעיף הבא שלנו.

כמה פעמים יש להשקות את ציפור גן העדן בשבוע?

כדי לגרום לציפור גן העדן לשגשג, תדירות ההשקיה שלה היא חיונית. זה הכרחי לזכור לא מעל המים או מתחת למים הצמחים כמו שני המצבים יכולים להזיק להם. ניטור קבוע של רמות הלחות בקרקע הוא אסטרטגיה יעילה כדי לגלות באיזו תדירות אתה צריך להשקות את ציפור גן העדן.

לוח זמנים אידיאלי להשקיה משתנה בהתאם לאקלים ולתדירות חשיפת הצמח לאור השמש. בתנאים חמים יותר, הצמח מתייבש מהר יותר, ולכן הוא עשוי לדרוש השקיה נוספת. מצד שני, בסביבות קרירות יותר ופחות שטופות שמש, ייתכן שיהיה עליך להשקות אותו בתדירות נמוכה יותר.

אם הצמח יבש מדי, הבעיה הנפוצה ביותר היא שקצות העלים מתייבשים או מצהיבים. אם הוא מושקה יתר על המידה, השורשים נרקבים, והעלים נבולים. כדי להימנע מבעיות אלה, החוכמה היא למצוא איזון בין להשקות את ציפור גן העדן מספיק ולא להגזים. חשוב להבין שתדירות ההשקיה חשובה לא פחות מכמות המים המסופקת לצמח.

בדרך כלל מומלץ להשקות את ציפור גן העדן פעם בכמה ימים באקלים מתון, ופעם או פעמיים בשבוע במזג אוויר חם יותר. ודאו שהמים חודרים לאדמה על ידי השקיית הצמח עד שהמים זורמים החוצה מבורות הניקוז התחתונים.

בסך הכל, זה יהיה תלוי בגודל של ציפור גן עדן, הסביבה, וגורמים אחרים. הדרך הטובה ביותר לזהות באיזו תדירות להשקות את ציפור גן העדן שלכם היא לפקוח עין על האדמה, מכיוון שתצפית מושכלת היא המפתח העיקרי להצלחה בגידול צמח זה.

כפי שנדון בסעיף 3, חשוב להשתמש בסוג הקרקע המתאים המכיל כמויות מים מספיקות לצמח. לכן, ניטור רמת הלחות בקרקע צריך להיות בעדיפות עליונה כדי לשמור על הצמח במיטבו.

מתי ואיך להוסיף דשנים לציפור גן העדן

ציפור גן העדן אינה בררנית מדי כשמדובר בהפריה. עם זאת, זה עדיין חיוני כדי לדעת כמה ומתי להוסיף דשנים כדי לשמור על בריאותו המלאה וחיוניותו.

השיטה הטובה ביותר היא לדשן את צמח ציפור גן העדן בתחילת האביב, אחת לארבעה שבועות עד תחילת החורף. דשנים בשחרור איטי הם בחירה מצוינת עבור ציפור גן העדן מכיוון שהם יכולים לספק חומרים מזינים עקביים לאורך זמן.

לאחר ההפריה, להשקות את הצמח ביסודיות כדי לעורר את פירוק החומרים המזינים לתוך הקרקע. זה הכרחי לא להוסיף את הדשנים ישירות לעלים, שכן זה יכול לגרום כוויות והשפעות לא רצויות אחרות.

יחס של 10-10-10 הוא הדשן המושלם לציפור גן עדן, מועשר במגנזיום וברזל. הקפידו להשלים זאת עם חיזוק האשלג המתאים שיעזור לייצר יותר פרחים, במיוחד בעונת הפריחה. מזון צמחי עם רמות אשלגן גבוהות יהיה

לסיכום

כשמדובר בגננות, תהליך הרבייה של ציפור גן העדן הוא עיסוק מאתגר אך מתגמל. אפשר לגדל ולטפל בציפור גן העדן עם קצת ידע, ותוכלו להשיג תוצאות אופטימליות שיגרמו לחובבי צמחים אחרים להזיל ריר מקנאה.

אז הנה מבט ממעוף הציפור על התהליך כולו:

 • רמות לחות: רמת הלחות האידיאלית היא סביב 60-70%. שימוש במכשיר אדים או מרססים יכול לעזור לשמור על מפלס המים הנכון לצמח שלכם.
 • חשיפה לאור השמש: הצמח משגשג בצורה הטובה ביותר באור שמש מלא במשך שש שעות לפחות מדי יום כדי לשמור על צבעיו הנועזים ולפתח שורשים חזקים.
 • סוג קרקע: תערובת של חול ואדמה פועלת בצורה הטובה ביותר לצמיחה אופטימלית.
 • תדירות השקיה: יש לתת לציפור גן העדן מים רק כאשר האדמה יבשה ולא כאשר היא לחה. השקיית הצמח פעמיים בשבוע בעונות יבשות ופעם בשבוע בעונה הרטובה היא אידיאלית.
 • לוח זמנים לדשנים: שמירה על לוח זמנים לדישון היא חיונית לצמיחה בריאה של ציפור גן העדן שלך. דשן את הצמח שלך על בסיס חודשי במהלך עונת הגידול.

שים לב שטיפול וגידול צמחים אינם מדע מדויק, ועדיף להתנסות בגישות שונות כדי לראות מה עובד הכי טוב בשבילך. זכור כי מספר גורמים כגון אקלים והרכב הקרקע יכולים להשפיע על הצמיחה וההתפתחות של הצמח. אז לפקוח עין על הצמח מדי יום, ולשנות את שגרת התחזוקה במידת הצורך כדי להבטיח צמיחה אופטימלית ובריאות עבור ציפור גן העדן האהובה שלך.

יתרונות וחסרונות של גידול ציפור גן העדן

יתרונות:

 • משיכה ויזואלית: עם הפרחים הצבעוניים והקסם הטרופי שלה, ציפור גן העדן מוסיפה יופי שאין להכחישו לכל גינה או חלל חיצוני.
 • תחזוקה נמוכה: בניגוד לצמחים אקזוטיים רבים אחרים, ציפור גן העדן קלה יחסית לטיפול ודורשת טיפוח מינימלי.
 • הארדי: ציפור גן העדן היא צמח קשוח שיכול לעמוד באקלים ובטמפרטורות שונות, מה שהופך אותו לחביב על אדריכלי נוף וחובבי גינון.
 • ייחודו: בעלות על ציפור גן עדן היא חוויה ייחודית המאפשרת לאדם להתבלט בקהילת הגינון שלו או בקרב שכניו.

חסרונות:

 • גודל: למרות יופיו של הצמח, הוא יכול להגיע עד שישה מטרים גובה ו 12 מטרים רוחב, אשר יכול להיות בעייתי עבור אנשים עם גינות קטנות.
 • עלות: טיפול בציפור גן העדן שלך יכולה להיות יקרה למדי. הצמח נדיר, יקר וקשה להפצה. בנוסף, תקופות הצמיחה הנרחבות והתחזוקה הקשוחה שלה עלולות לגרום לדמי תחזוקה גבוהים.
 • אחזקה: למרות דרישות התחזוקה הנמוכות שלה, טיפוח ציפור גן עדן דומיננטית דורש קצת ידע וזמן, ודורש רמות לחות אופטימליות, דשנים, מודעות לסוג הקרקע וחשיפה נאותה לאור השמש.
 • עונתיות: גידול ציפורי גן עדן נוטה מאוד לגורמים עונתיים, מה שמקשה על המגדלים לשמר את הצמחים לאורך כל השנה.