אופציה למשלוחים מהיום להיום תוך 3 שעות מרגע ההזמנה

המחירים אינם תקפים ליום האהבה - יש לשאול את המוכרים

חמנייה – המדריך המלא

חמנייה

לחמניות קיים שם בוטני "הליאנטוס". החמניה מורכבת מ-70 מינים שונים. החמנייה מכילה אלפי פרחים קטנים יותר המרכיבים אותו. את החמניה ניתן לזהות בקלות על ידי עלי הכותרת הצהובים שלה והמרכזים החומים המטושטשים שלה. למעשה במרכז החמנייה יש אלפי חמניות בודדות.

פרחי החמניה הם ללא ספק אחד מסוגי הפרחים האהובים ביותר על הישראלים. אולי זה משהו בצבע הצהוב העז שעושה לנו טוב על הלב, הגודל המרשים שלו או הריח העדין שיוצא ממנו או אולי בכלל כולם ביחד! אין ספק שלכל אחד יש פינה חמה בלב עבור הפרח היפיפה הזה, שמכניס אור וצבעוניות לכל חלל בו הוא נמצא.

עם כל האהבה שיש לנו לפרח הזה, יש הרבה דברים שאנשים לא יודעים עליו. האם ידעתם ששמו המקצועי הוא בכלל חמנית חד שנתית או חמנית מצויה? האם ידעתם שיש לפרח הזה משמעויות רבות בתרבויות שונות? והאם ידעתם שיש לו מגוון רחב של זנים המשמשים למטרות שונות ברחבי העולם? על מנת לעשות לכם קצת סדר בנוגע לפרחי החמניה המרהיבים, הכנו לכם סקירה קצרה של כל המידע שכדאי לדעת עליו.

מקור פרחי החמנייה

באופן קצת מפתיע, פרחי החמניה הגיעו אלינו היישר מצפון אמריקה, שם הוא נקרא פרח שמש ( Sunflower ). העובדה הזו מפתיעה משום שיש מספר מצומצם של צמחים ופרחים שמקורם ביבשת הצפונית. עוד בתקופת השבטים האינדיאניים נעשו בצמחים אלו שימוש למטרות שונות כמו מרפא או מזון. בעת הכיבוש הספרדי על אמריקה, נלקחו פרחי חמניה רבים אל אירופה ובכך החלה ההפצה שלהם ברחבי העולם כולו. המעבר בין יבשות ושיטות הטיפול השונות בפרח הביאו לצמיחה של זנים רבים של חמנייה, שיצרו את מגוון הזנים שאנחנו נהנים ממנו היום.

סוגי פרחים - חמנייה

מראה פרחי החמניה

אנחנו בטוחים שלכל אחד מכם יצא לראות פרח חמניה אחד בחייהם, אבל בואו בכל זאת ניישר קו. פרחי החמניה הם פרחים גבוהים הצומחים על גבעולים ירוקים וחזקים במיוחד. עלי הכותרת של החמניה הם גדולים, רחבים ומגיעים בצבע צהוב בוהק. מרכז החמנייה נראה כמו טבעות בצבע חום, בהם צומחים גרעיני החמנייה. מתחת לגבעול ישנה פקעת, בה נמצאים כל השורשים של הצמח שמאפשרים לצמח להתחבר אל האדמה ולצרוך ממנה את כל הערכים התזונתיים שהיא צריכה. במרבית המקרים, החמניה מצמיחה על גבעוליה עלים גדולים וירוקים שעוזרים לה לקלוט כמה שיותר אור שמש, אור החיוני לה על מנת להתפתח ולהתקיים באופן תקין.

המקום של החמניה בתרבויות השונות

מעבר לעניין הפרקטי בצמח, תרבויות רבות שאבו ערכים ורעיונות אחרים מהחמנייה המרהיבה שלנו. אין כמעט חברה שאין לה קשר כלשהו אל הפרח דמוי השמש, שכבר מאות שנים גורם לבני אדם חיבור לערכים שאולי נשכחו מהם. כבר דיברנו על המקום שלה בתרבות האינדיאנית והאמריקאית, שם היה לה מקום טקסי ורוחני בנוסף לשימושים היום יומיים, אך גם בתרבויות רחוקות יותר יש לה מקום של כבוד. עוד ביוון העתיקה הוזכר פרח החמנייה וסופר עליה במספר מיתולוגיות. גם בתרבות הסינית יש לחמנייה מקום מהודר והיא מסמלת ערכים רוחניים שמלווים את החברה הסינית מיסודה. 

תנאי המחיה והגידול של החמנייה

החמניה היא פרח של קיץ. החמניה לרוב תתחיל לפרוח בעונת אביב, סביב חודשי מאי-יוני, ותגיע לשיאה מבחינת תנובה לקראת סוף הקיץ ותחילת הסתיו, סביב חודש ספטמבר. כצפוי, החמניה מאוד אוהבת מגע מלא עם אור שמש ישיר. אחד החלקים המרכזיים בפרח הזה הוא הליוטרופיזם, תכונה ביולוגית ייחודית לצמח זה. התכונה הזו מאפשרת לצמח לסובב את חלק מהאיברים בו בהתאם לכיוון השמש, כך שהוא יוכל לספוג כמה שיותר אור בצורה האפקטיבית ביותר. מסע החיפוש הזה מתרחש לאחר שהצמח מתאקלם בביתו החדש, ולאחר שהוא הבין מהו כיוון האור העצים ביותר הוא יישאר עם הקולטנים כלפיו לאורך זמן.

על מנת לאפשר לחמנייה שלכם לצמוח כמו שצריך, חשוב לתת לה מקום להתפרש, בעיקר לגובה. אם יצא לכם לראות חמניות בטבע בוודאי יצא לכם לראות פרחים גבוהים במיוחד, והם יכולים להגיע גם לגובה של כ-2.5 מטרים! בצורתה הטבעית, החמניה אוהבת להיות במקומות פתוחים שלא יפריעו לה לקיים מגע עם השמש הנעימה. הדבר הפך את ההתאקלמות שלה בארץ ישראל למהירה במיוחד, הודות לשמש הישירה שאנחנו מקבלים במרבית ימות השנה.

מגוון זנים המשמשים למגוון מטרות

לא מעט אנשים חושבים שיש רק סוג אחד של חמנייה, אך האמת היא שזה ממש לא נכון. ישנם מספר רב של זני חמניה, כל אחד מהם משמש את בני האדם למטרה אחרת. זנים המשמשים למאכל במרבית המקרים לא ישמשו גם כזני נוי או זנים שאנחנו מפיקים מהם שמן.

בארץ ישראל, מרבית זני החמניה שתפגשו הם זנים שמיועדים להפקת גרעיני חמניה, אותם גרעינים שחורים שאפשר לקנות בכל חנות פיצוחים שתמצאו. כידוע, מרבית הגרעינים מומלחים ומתובלים טרם האכילה על מנת שנוכל להנות מהם בצורה מקסימלית. במדינות רבות נעשה שימוש בגרעיני וזרעי החמנייה לצרכי הפקת שמנים שונים המשמשים גם לבישול וגם לצרכים אסתטיים מסוימים. בשנים האחרונות, כחלק מהמרוץ אחר פתרונות דלק אלטרנטיביים, ישנם ניסיונות להשתמש בדלק חמניות כסוג של ביו -דיזל שיניע כלי רכב, כך שאולי בעתיד תוכלו לנסוע ברכב שיונע כולו באמצעות שמן חמניות! 

הידעתם שיש אנשים שמבשלים גם את פקעות החמניה? כן כן, בלא מעט מדינות חולטים את פקעות החמניה, בדומה לצורת בישול של פקעות אחרות, ואוכלים אותם בשלמותם. הדבר ממש לא נדיר ותוכלו למצוא פקעות חמניה למאכל בחנויות רבות, גם כאן בישראל. 

צורת הטיפול האולטימטיבית

החמניה אוהבת להיות באדמה לחה וקרה, כך שכדאי לשמור עליה ככזו. אחד היתרונות של גידול צמח חמנייה בבית הוא העובדה שהוא כמעט ואינו זקוק לדישון. במרבית המקרים הפרח לא יגיב אל הדישון, אם כי חשוב לדעת שישנם כמה מזיקים ספציפיים שיכולים להזיק לפרח כמו כשותית או עלקת. אפשר למנוע את ההופעה שלהם על הצמח בעזרת ניקיון מיוחד, אותו תוכלו לבקש בעת הרכישה.

אם אתם רוצים לשתול זרי חמנייה שיגיעו לשיא פריחתם באביב, חשוב לשמור על האדמה בה אתם טומנים את הזרעים. על אף שתקופת הפריחה שלהם היא בקיץ, הזרעים מושפעים מאוד מהאופן שבו האדמה מתוחזקת גם בתקופת החורף. על מנת לשמור עליה, הקפידו לנקות את האדמה מעשבים שוטים ולכלוכים במהלך החורף לפני השתילה. במידה ואתם שותלים מספר זרעים, חשוב להקפיד על מרחק של כ-30 סנטימטרים בין זרע לזרע.

אנחנו מקווים שהצלחנו ללמד אתכם משהו חדש על פרח החמנייה המרהיב ואולי גם הצלחנו לעשות לכם חשק לקנות זר חמניות משלכם! אנחנו יודעים שאנשים רבים אוהבים לרכוש אותו עבור האנשים החשובים להם, אך גם חשוב לדעת כיצד לטפל בהם ולשמר אותם כדי שתוכלו להנות מהם לאורח זמן. אנחנו ב"פרחים של אורן" מספקים לכם אך ורק פרחי חמנייה חזקים ובריאים שיכולים להחזיק זמן רב ולהוסיף לכם רובד נוסף אל הבית. 

אנחנו שמחים לספק לכם מגוון זרי חמניות מרשימים, לצד זרי שזירה הכוללים פרחי חמנייה יחד עם פרחים יפיפיים אחרים שמשתלבים נהדר עם צהוב החמניות. במידה ויש לכם עוד שאלות או שאתם רוצים לבדוק את מגוון הפרחים שאנחנו מציעים, אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לגלוש באתר שלנו .